James Ensor Blikket på værket

1860 – 1949

Hvad er denne side?

Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for James Ensor på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.

Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.

James Ensor: hvad et år med besøg viser

Kristi indtog i Bruxelles er det mest sete værk: 1.800 visninger på et år, hvilket svarer til 3% af al opmærksomheden rettet mod James Ensor. Efterfulgt af Skeletons Warming Themselves og Selvportræt med masker. Kunstnerens side fik 14.800 besøg og værkerne 52.300: i alt 67.100 besøg. Opmærksomheden er steget med 2% fra Aug 2026 til Sept 2026. Jul 2026 var den travleste måned med 40.500 besøg. Besøgende læser på engelsk (42%), fransk (12%) og hollandsk (8%). Besøgende kommer fra USA (16%), Belgien (9%) og Frankrig (9%). Besøgende ser med på enheder (81%), telefoner (16%) og tablets (3%). De foretrækker Afbalanceret (Farveintensitet): 66% af besøgene mod 52% af kataloget.

De 10 mest sete værker af James Ensor

Hver placering afspejler de besøg, der er modtaget på OriginalUniqueArt.com i løbet af de sidste tolv måneder; placering 1 er det mest besøgte værk af James Ensor.

  1. Kristi indtog i Bruxelles 1 Kristi indtog i Bruxelles, 1888 1.800 besøg · 3,1%
  2. Skeletons Warming Themselves 2 Skeletons Warming Themselves, 1889 1.800 besøg · 3,1%
  3. Selvportræt med masker 3 Selvportræt med masker, 1899 1.700 besøg · 2,9%
  4. Manden om Sorger 4 Manden om Sorger, 1891 1.500 besøg · 2,6%
  5. Tribulations of Saint Anthony 5 Tribulations of Saint Anthony, 1887 1.500 besøg · 2,6%
  6. Vieille femme aux masques 6 Vieille femme aux masques 1.400 besøg · 2,4%
  7. The Frightful Musicians 7 The Frightful Musicians, 1891 1.200 besøg · 2,1%
  8. Death and the Masks 8 Death and the Masks 1.200 besøg · 2,1%
  9. The Astonishment of the Mask Wouse 9 The Astonishment of the Mask Wouse 1.000 besøg · 1,7%
  10. Death Pursuing the Human Herd 10 Death Pursuing the Human Herd 1.000 besøg · 1,7%

Hvornår besøger folk James Ensors side?

Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.

Data i en tabel
MånedKunstnersideSider for værker
Okt 202500
Nov 202500
Dec 202500
Jan 202600
Feb 202600
Mar 202600
Apr 202600
Maj 202600
Jun 20262001.800
Jul 20265.80034.700
Aug 20264.8007.400
Sept 20264.0008.400

Hvornår er værkerne fra James Ensor tilgængelige?

Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.

De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.

Hvad er de mest sete værker af James Ensor, måned for måned?

Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.

Data i en tabel
KunstværkOkt 2025Nov 2025Dec 2025Jan 2026Feb 2026Mar 2026Apr 2026Maj 2026Jun 2026Jul 2026Aug 2026Sept 2026
Kristi indtog i Bruxelles00000000200600200600
Selvportræt med masker000000000500300500
The Baths at Ostend00000000030000
Skeletons Warming Themselves000000000900500300
Den nødstedte dame000000000600100100
The Bad Doctors0000000001000800
The Intrigue000000000300100400
The Frightful Musicians0000000001000400
The Wise Judges000000000200100300
Ecce Homo (Christ and the C…0000000001001000

Hvordan er enhedsfordelingen for James Ensor-publikummet?

Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.

Data i en tabel
EnhedBesøgDel
enheder54.30080,9%
telefoner10.80016,1%
tablets2.0003,0%

På hvilke sprog følges James Ensor?

Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.

Data i en tabel
SprogBesøgDel
engelsk2.70041,5%
fransk80012,3%
hollandsk5007,7%
tysk4006,2%
russisk4006,2%
Chinese4006,2%
spansk3004,6%
portugisisk3004,6%
italiensk2003,1%
polsk2003,1%

Hvor mange besøg om dagen får James Ensor, og hvad er det næste?

Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.

Data i en tabel
DagBesøg
lør 10 Okt900
søn 11 Okt700
man 12 Okt1.300
tir 13 Okt1.100
ons 14 Okt1.100
tor 15 Okt700
fre 16 Okt400
lør 17 Okt800
søn 18 Okt400
man 19 Okt1.300
tir 20 Okt1.300
ons 21 Okt400
tor 22 Okt1.400
fre 23 Okt1.200
lør 24 Okt1.800
søn 25 Okt2.000
man 26 Okt1.300
tir 27 Okt1.000
ons 28 Okt500
tor 29 Okt900
fre 30 Okt1.000
lør 31 Okt (forventet)1.500
søn 1 Nov (forventet)1.400
man 2 Nov (forventet)1.700
tir 3 Nov (forventet)1.500
ons 4 Nov (forventet)900
tor 5 Nov (forventet)1.300
fre 6 Nov (forventet)1.100
lør 7 Nov (forventet)1.700
søn 8 Nov (forventet)1.500
man 9 Nov (forventet)1.900
tir 10 Nov (forventet)1.600
ons 11 Nov (forventet)1.000
tor 12 Nov (forventet)1.400
fre 13 Nov (forventet)1.200
lør 14 Nov (forventet)1.800
søn 15 Nov (forventet)1.600
man 16 Nov (forventet)2.000
tir 17 Nov (forventet)1.700
ons 18 Nov (forventet)1.000
tor 19 Nov (forventet)1.500
fre 20 Nov (forventet)1.300

Hvad folk spørger om James Ensor

Hvilket værk af James Ensor er det mest besøgte?

Kristi indtog i Bruxelles først med 1.800 besøg, hvilket svarer til 3% af visningerne. 10 værker er rangeret højere.

Hvor stort er publikummet for James Ensor på OriginalUniqueArt.com?

67.100 besøg over tolv måneder: 14.800 til kunstnersiden, 52.300 til værkerne.

Hvilke enheder bruger publikummet til James Ensor?

Publikum kommer fra enheder (81%), telefoner (16%) og tablets (3%); enheder står for 81% af besøgene.

Hvilke sprog bruger James Ensors følgere?

engelsk (42%), fransk (12%) og hollandsk (8%); engelsk udgør 42%.

Hvilke værker af James Ensor matcher de besøgendes smag?

Værker beskrevet som Afbalanceret (Farveintensitet) genererer 66% af de besøg, der stammer fra 52% af kataloget.