Ivan Ajvasovskij Publikum & Topværker

1817 – 1900

Hvad er denne side?

Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Ivan Ajvasovskij på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.

Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.

Ivan Ajvasovskij: nøgletal

Det mest sete værk er Den Niende Bølge: 6.700 visninger i løbet af tolv måneder, hvilket udgør 8% af Ivan Ajvasovskijs samlede visninger. Derefter Tempest on the sea at nidht og Lunar night on Capri. I alt 95.100 besøg: 16.500 på kunstnersiden, 78.600 på værkerne. Publikum vokser: 200% flere besøg i Sept 2026 end i Aug 2026. Måned med flest besøg: Jul 2026 med 54.300 besøg. Publikums sprog: svensk (79%), engelsk (6%) og russisk (3%). Publikums lande: Sverige (82%), Spanien (2%) og USA (1%). Enhedsfordeling af publikum: enheder (78%), telefoner (20%) og tablets (2%). Én smag skiller sig ud: Dramatisk (Følelsesmæssig stemning) får 45% af besøgene for kun 25% af kataloget.

Ivan Ajvasovskij: de 10 mest viste værker

Denne rangliste tæller visninger, ikke katalogscore: de 10 værker af Ivan Ajvasovskij, der er blevet set mest på OriginalUniqueArt.com i løbet af tolv måneder.

  1. Den Niende Bølge 1 Den Niende Bølge, 1850 6.700 besøg · 7,5%
  2. Tempest on the sea at nidht 2 Tempest on the sea at nidht, 1849 2.600 besøg · 2,9%
  3. Lunar night on Capri 3 Lunar night on Capri, 1841 2.100 besøg · 2,4%
  4. Jesus walks on water 4 Jesus walks on water, 1888 1.800 besøg · 2,0%
  5. Between the waves 5 Between the waves, 1898 1.600 besøg · 1,8%
  6. Battleskibet Cesme om Natten 6 Battleskibet Cesme om Natten, 1848 1.500 besøg · 1,7%
  7. Bay of Naples ved måneskin. 7 Bay of Naples ved måneskin., 1840 1.400 besøg · 1,6%
  8. View of Constantinople and the Bosporus 8 View of Constantinople and the Bosporus 1.300 besøg · 1,5%
  9. Havlandskab med fuldmåne 9 Havlandskab med fuldmåne 1.100 besøg · 1,2%
  10. Clouds above a sea, calm 10 Clouds above a sea, calm, 1889 1.000 besøg · 1,1%

Hvordan ændrer publikummet for Ivan Ajvasovskij sig fra måned til måned?

Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.

Vis tallene
MånedKunstnersideSider for værker
Okt 202500
Nov 202500
Dec 202500
Jan 202600
Feb 202600
Mar 202600
Apr 202600
Maj 202600
Jun 20261003.100
Jul 20262.50051.800
Aug 20261.2008.200
Sept 202612.70015.500

Hvordan er værkerne fra Ivan Ajvasovskij blevet set i løbet af året?

Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.

De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.

Hvordan sammenligner de mest sete værker af Ivan Ajvasovskij sig over året?

Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.

Vis tallene
KunstværkOkt 2025Nov 2025Dec 2025Jan 2026Feb 2026Mar 2026Apr 2026Maj 2026Jun 2026Jul 2026Aug 2026Sept 2026
Den Niende Bølge0000000001.7002.5001.600
View of Constantinople and…000000000400200600
The ninth wave000000000000
Jesus walks on water000000000200700400
Creation of the World0000000002000200
Bay of Naples ved måneskin.0000000001.0000300
Havlandskab med fuldmåne000000000400300400
Deluge00000000000200
The Bay of Naples at moonli…0000000003000200
Between the waves000000000900200500

Telefoner, tablets eller computere: hvor har Ivan Ajvasovskij været set?

Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.

Vis tallene
EnhedBesøgDel
enheder74.30078,1%
telefoner18.90019,9%
tablets1.9002,0%

Hvilke sprog taler publikummet hos Ivan Ajvasovskij?

Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.

Vis tallene
SprogBesøgDel
svensk56.20079,5%
engelsk4.4006,2%
russisk2.2003,1%
spansk1.5002,1%
hollandsk1.0001,4%
portugisisk8001,1%
græsk7001,0%
fransk6000,8%
bulgarsk5000,7%
finsk5000,7%

Hvordan ser de daglige besøg hos Ivan Ajvasovskij ud, og hvad er prognosen?

Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.

Vis tallene
DagBesøg
tir 6 Okt2.100
ons 7 Okt900
tor 8 Okt1.000
fre 9 Okt900
lør 10 Okt6.600
søn 11 Okt34.100
man 12 Okt15.800
tir 13 Okt9.600
ons 14 Okt3.800
tor 15 Okt3.200
fre 16 Okt2.400
lør 17 Okt1.900
søn 18 Okt2.900
man 19 Okt2.600
tir 20 Okt3.400
ons 21 Okt4.800
tor 22 Okt2.100
fre 23 Okt3.900
lør 24 Okt1.300
søn 25 Okt1.500
man 26 Okt1.300
tir 27 Okt (forventet)0
ons 28 Okt (forventet)0
tor 29 Okt (forventet)0
fre 30 Okt (forventet)0
lør 31 Okt (forventet)0
søn 1 Nov (forventet)0
man 2 Nov (forventet)0
tir 3 Nov (forventet)0
ons 4 Nov (forventet)0
tor 5 Nov (forventet)0
fre 6 Nov (forventet)0
lør 7 Nov (forventet)0
søn 8 Nov (forventet)0
man 9 Nov (forventet)0
tir 10 Nov (forventet)0
ons 11 Nov (forventet)0
tor 12 Nov (forventet)0
fre 13 Nov (forventet)0
lør 14 Nov (forventet)0
søn 15 Nov (forventet)0
man 16 Nov (forventet)0

Ivan Ajvasovskij: korte svar

Hvad er det mest sete værk af Ivan Ajvasovskij?

Den Niende Bølge: 6.700 besøg, hvilket udgør 8% af visningerne for Ivan Ajvasovskij. Listen går ned til rang 10.

Hvor mange besøg får Ivan Ajvasovskij?

95.100 i løbet af tolv måneder (16.500 på kunstnersiden, 78.600 på værkerne).

Ser folk Ivan Ajvasovskij på en telefon eller en computer?

På begge: enheder (78%), telefoner (20%) og tablets (2%); enheder fører med 78%.

Følges Ivan Ajvasovskij på flere sprog?

Ja: svensk (79%), engelsk (6%) og russisk (3%). svensk fører med 79%.

Foretrækker publikum en bestemt type værker af Ivan Ajvasovskij?

Ja, Dramatisk (Følelsesmæssig stemning): 45% af besøgene for 25% af kataloget.