Emil Nolde Hvem der kigger med

1867 – 1956

Hvad er denne side?

Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Emil Nolde på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.

Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.

Emil Nolde: publikum på et øjebliksbillede

Flower Garden (Girl and Washing) fanger flest blikke: 9.600 besøg over tolv måneder, hvilket svarer til 22% af alle visninger af Emil Nolde på OriginalUniqueArt.com. Kristus' Hån og Masks følger efter. Emil Nolde har genereret 50.000 besøg: 8.700 på kunstnersiden og 41.300 på enkelte værker. Flere øjne hver måned: antallet af besøg steg med 56% fra Aug 2026 til Sept 2026. Den travleste måned var Jul 2026 med 26.300 besøg. Publikum læser på engelsk (34%), italiensk (9%) og polsk (9%). Publikum ser med fra USA (19%), Polen (12%) og Italien (11%). Publikum ser med på enheder (66%), telefoner (29%) og tablets (4%). Publikum hælder mod Kraftfuld (Stemning): 41% af besøgene, for 0% af kunstnerens katalog.

De 10 værker af Emil Nolde, der fanger flest blikke

Rangeret efter reelle besøg på OriginalUniqueArt.com i løbet af de sidste tolv måneder: de 10 værker af Emil Nolde, som folk åbner mest, med førstepladsen først.

  1. Flower Garden (Girl and Washing) 1 Flower Garden (Girl and Washing), 1908 9.600 besøg · 21,5%
  2. Kristus' Hån 2 Kristus' Hån, 1909 5.800 besøg · 13,0%
  3. Masks 3 Masks, 1911 1.600 besøg · 3,6%
  4. Crucifixion, 4 Crucifixion,, 1912 1.400 besøg · 3,1%
  5. Dance around the Golden Calf 5 Dance around the Golden Calf, 1910 1.100 besøg · 2,5%
  6. Mask Still Life III, 6 Mask Still Life III,, 1911 1.000 besøg · 2,2%
  7. Anna Wieds Garden 7 Anna Wieds Garden 700 besøg · 1,6%
  8. Christ among the Children 8 Christ among the Children 700 besøg · 1,6%
  9. Blue Sea (Sailboat and Two Steamships) 9 Blue Sea (Sailboat and Two Steamships) 700 besøg · 1,6%
  10. Landscape in Red Light 10 Landscape in Red Light 500 besøg · 1,1%

Hvor mange ser Emil Nolde hver måned?

Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.

Se tallene
MånedKunstnersideSider for værker
Okt 202500
Nov 202500
Dec 202500
Jan 202600
Feb 202600
Mar 202600
Apr 202600
Maj 202600
Jun 2026100600
Jul 20262.30024.000
Aug 20267008.300
Sept 20265.6008.400

Hvor ofte bliver værkerne fra Emil Nolde set?

Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.

De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.

Hvilke værker af Emil Nolde fanger flest øjne, måned for måned?

Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.

Se tallene
KunstværkOkt 2025Nov 2025Dec 2025Jan 2026Feb 2026Mar 2026Apr 2026Maj 2026Jun 2026Jul 2026Aug 2026Sept 2026
Sunset000000000000
Sea with Red Sky0000000000100100
Couple on the beach000000000000
Masks00000000100500100600
Christ among the Children000000000100100500
The Great Gardener00000000020000
Light-flooded Sea (Green)0000000001000100
Marshy Landscape under the…0000000001001000
Animal and Figures000000000000
Anna Wieds Garden000000000200100300

Hvilke enheder bruger folk til at se Emil Nolde?

Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.

Se tallene
EnhedBesøgDel
enheder33.20066,4%
telefoner14.70029,4%
tablets2.1004,2%

På hvilke sprog følger folk Emil Nolde?

Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.

Se tallene
SprogBesøgDel
engelsk3.00034,5%
italiensk8009,2%
polsk8009,2%
Norwegian7008,0%
tysk5005,7%
fransk5005,7%
georgisk3003,4%
hollandsk3003,4%
tjekkisk2002,3%
græsk2002,3%

Hvor mange ser Emil Nolde hver dag, og hvad er forventningen?

Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.

Se tallene
DagBesøg
ons 7 Okt1.600
tor 8 Okt900
fre 9 Okt1.200
lør 10 Okt900
søn 11 Okt1.300
man 12 Okt900
tir 13 Okt2.300
ons 14 Okt1.600
tor 15 Okt700
fre 16 Okt700
lør 17 Okt400
søn 18 Okt500
man 19 Okt1.400
tir 20 Okt1.500
ons 21 Okt1.000
tor 22 Okt1.400
fre 23 Okt1.000
lør 24 Okt1.500
søn 25 Okt2.500
man 26 Okt300
tir 27 Okt1.300
ons 28 Okt (forventet)1.500
tor 29 Okt (forventet)1.100
fre 30 Okt (forventet)1.000
lør 31 Okt (forventet)1.000
søn 1 Nov (forventet)1.500
man 2 Nov (forventet)900
tir 3 Nov (forventet)1.800
ons 4 Nov (forventet)1.500
tor 5 Nov (forventet)1.100
fre 6 Nov (forventet)1.000
lør 7 Nov (forventet)1.000
søn 8 Nov (forventet)1.500
man 9 Nov (forventet)900
tir 10 Nov (forventet)1.800
ons 11 Nov (forventet)1.500
tor 12 Nov (forventet)1.100
fre 13 Nov (forventet)1.000
lør 14 Nov (forventet)1.000
søn 15 Nov (forventet)1.500
man 16 Nov (forventet)900
tir 17 Nov (forventet)1.800

Spørgsmål om Emil Nolde

Hvilke værker af Emil Nolde vækker mest opmærksomhed?

Flower Garden (Girl and Washing), med 9.600 visninger (22% af alle visninger for Emil Nolde). Ranglisten ovenfor viser 10 værker.

Hvor mange ser Emil Nolde på OriginalUniqueArt.com?

50.000 besøg over tolv måneder: 8.700 på kunstnersiden og 41.300 på enkelte værker.

På hvilke enheder ser folk Emil Nolde?

Folk ser Emil Nolde på enheder (66%), telefoner (29%) og tablets (4%); enheder udgør 66% af besøgene.

På hvilke sprog følger folk Emil Nolde?

På engelsk (34%), italiensk (9%) og polsk (9%). engelsk fører med 34%.

Hvilken type værker af Emil Nolde foretrækker folk?

Kraftfuld (Stemning): 41% af besøgene, mod 0% af kataloget.