Egon Schiele Blikket på værket

1890 – 1918

Hvad er denne side?

Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Egon Schiele på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.

Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.

Egon Schiele: hvad et år med besøg viser

Selvsererne II (Død og Mand) er det mest sete værk: 20.900 visninger på et år, hvilket svarer til 7% af al opmærksomheden rettet mod Egon Schiele. Efterfulgt af Familien og Mor med to børn. Kunstnerens side fik 54.700 besøg og værkerne 269.300: i alt 324.000 besøg. Opmærksomheden er steget med 20% fra Sept 2026 til Okt 2026. Jul 2026 var den travleste måned med 151.800 besøg. Besøgende læser på engelsk (28%), koreansk (13%) og fransk (12%). Besøgende kommer fra Sydkorea (13%), Frankrig (12%) og USA (7%). Besøgende ser med på enheder (66%), telefoner (31%) og tablets (3%). De foretrækker Dæmpet farvemætning (Farvemætning): 37% af besøgene mod 24% af kataloget.

De 10 mest sete værker af Egon Schiele

Hver placering afspejler de besøg, der er modtaget på OriginalUniqueArt.com i løbet af de sidste tolv måneder; placering 1 er det mest besøgte værk af Egon Schiele.

  1. Selvsererne II (Død og Mand) 1 Selvsererne II (Død og Mand), 1911 20.900 besøg · 6,6%
  2. Familien 2 Familien, 1917 14.000 besøg · 4,4%
  3. Mor med to børn 3 Mor med to børn, 1917 10.400 besøg · 3,3%
  4. Fire træer 4 Fire træer, 1917 8.600 besøg · 2,7%
  5. Egon Schiele 5 Egon Schiele, 1912 7.900 besøg · 2,5%
  6. Hus ved Floden (også kendt som Old House I) 6 Hus ved Floden (også kendt som Old House I), 1915 5.400 besøg · 1,7%
  7. Black-Haired Girl with Lifted Skirt 7 Black-Haired Girl with Lifted Skirt, 1911 5.200 besøg · 1,6%
  8. Døden og Pigen 8 Døden og Pigen, 1915 5.100 besøg · 1,6%
  9. Gerti Schiele 9 Gerti Schiele 4.200 besøg · 1,3%
  10. Autumn Trees 10 Autumn Trees, 1911 3.900 besøg · 1,2%

Hvornår besøger folk Egon Schieles side?

Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.

Data i en tabel
MånedKunstnersideSider for værker
Nov 202500
Dec 202500
Jan 202600
Feb 202600
Mar 202600
Apr 202600
Maj 202600
Jun 20263005.600
Jul 202611.300140.500
Aug 202613.20029.900
Sept 202611.90044.100
Okt 202618.00049.200

Hvornår er værkerne fra Egon Schiele tilgængelige?

Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.

De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.

Hvad er de mest sete værker af Egon Schiele, måned for måned?

Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.

Data i en tabel
KunstværkNov 2025Dec 2025Jan 2026Feb 2026Mar 2026Apr 2026Maj 2026Jun 2026Jul 2026Aug 2026Sept 2026Okt 2026
Egon Schiele000000001.1006003.3001.300
Døden og Pigen000000001.5005001.000700
Selvsererne II (Død og Mand)000000003.8003.0005.2005.800
Mor med to børn000000002.1001.4003.0002.800
Familien00000002003.4001.3003.2004.100
Lovers: Man and Woman I0000000060006000
Self Portrait with Hands on…00000000500600300200
Omfavnelse (Elskende II) -…0000000010000300
Sørgende kvinde00000000000200
Selvportræt som Sankt Sebas…000000001.600100700700

Hvordan er enhedsfordelingen for Egon Schiele-publikummet?

Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.

Data i en tabel
EnhedBesøgDel
enheder213.60065,9%
telefoner99.20030,6%
tablets11.2003,5%

På hvilke sprog følges Egon Schiele?

Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.

Data i en tabel
SprogBesøgDel
engelsk5.00028,1%
koreansk2.30012,9%
fransk2.10011,8%
spansk2.00011,2%
tysk1.0005,6%
italiensk1.0005,6%
polsk1.0005,6%
hollandsk8004,5%
Chinese4002,2%
bulgarsk3001,7%

Hvor mange besøg om dagen får Egon Schiele, og hvad er det næste?

Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.

Data i en tabel
DagBesøg
søn 11 Okt2.800
man 12 Okt3.900
tir 13 Okt3.900
ons 14 Okt3.800
tor 15 Okt4.300
fre 16 Okt3.100
lør 17 Okt3.900
søn 18 Okt2.300
man 19 Okt3.000
tir 20 Okt4.700
ons 21 Okt3.000
tor 22 Okt4.200
fre 23 Okt3.800
lør 24 Okt4.700
søn 25 Okt2.900
man 26 Okt2.700
tir 27 Okt2.600
ons 28 Okt5.000
tor 29 Okt3.400
fre 30 Okt3.000
lør 31 Okt4.000
søn 1 Nov (forventet)2.400
man 2 Nov (forventet)2.900
tir 3 Nov (forventet)3.400
ons 4 Nov (forventet)3.600
tor 5 Nov (forventet)3.600
fre 6 Nov (forventet)3.000
lør 7 Nov (forventet)3.800
søn 8 Nov (forventet)2.300
man 9 Nov (forventet)2.800
tir 10 Nov (forventet)3.300
ons 11 Nov (forventet)3.500
tor 12 Nov (forventet)3.500
fre 13 Nov (forventet)2.900
lør 14 Nov (forventet)3.700
søn 15 Nov (forventet)2.300
man 16 Nov (forventet)2.700
tir 17 Nov (forventet)3.200
ons 18 Nov (forventet)3.400
tor 19 Nov (forventet)3.400
fre 20 Nov (forventet)2.800
lør 21 Nov (forventet)3.600

Hvad folk spørger om Egon Schiele

Hvilket værk af Egon Schiele er det mest besøgte?

Selvsererne II (Død og Mand) først med 20.900 besøg, hvilket svarer til 7% af visningerne. 10 værker er rangeret højere.

Hvor stort er publikummet for Egon Schiele på OriginalUniqueArt.com?

324.000 besøg over tolv måneder: 54.700 til kunstnersiden, 269.300 til værkerne.

Hvilke enheder bruger publikummet til Egon Schiele?

Publikum kommer fra enheder (66%), telefoner (31%) og tablets (3%); enheder står for 66% af besøgene.

Hvilke sprog bruger Egon Schieles følgere?

engelsk (28%), koreansk (13%) og fransk (12%); engelsk udgør 28%.

Hvilke værker af Egon Schiele matcher de besøgendes smag?

Værker beskrevet som Dæmpet farvemætning (Farvemætning) genererer 37% af de besøg, der stammer fra 24% af kataloget.