Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Claude Lorrain på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.
!
Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.
Claude Lorrain: nøgletal
Det mest sete værk er Landskab med nymphe og satyr dansende: 3.100 visninger i løbet af tolv måneder, hvilket udgør 10% af Claude Lorrains samlede visninger. Derefter Harbour Scene at Sunset, 1639 og Landscape with Narcissus and Echo. I alt 33.700 besøg: 9.400 på kunstnersiden, 24.300 på værkerne. Publikum vokser: 39% flere besøg i Okt 2026 end i Sept 2026. Måned med flest besøg: Jul 2026 med 15.500 besøg. Publikums sprog: engelsk (22%), spansk (18%) og bulgarsk (10%). Publikums lande: Bulgarien (10%), Spanien (10%) og USA (10%). Enhedsfordeling af publikum: enheder (75%), telefoner (23%) og tablets (2%). Én smag skiller sig ud: Dæmpet farvemætning (Farvemætning) får 54% af besøgene for kun 28% af kataloget.
Claude Lorrain: de 10 mest viste værker
Denne rangliste tæller visninger, ikke katalogscore: de 10 værker af Claude Lorrain, der er blevet set mest på OriginalUniqueArt.com i løbet af tolv måneder.
Hvordan ændrer publikummet for Claude Lorrain sig fra måned til måned?
Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.
Vis tallene
Måned
Kunstnerside
Sider for værker
Nov 2025
0
0
Dec 2025
0
0
Jan 2026
0
0
Feb 2026
0
0
Mar 2026
0
0
Apr 2026
0
0
Maj 2026
0
0
Jun 2026
0
800
Jul 2026
2.500
13.000
Aug 2026
1.200
2.800
Sept 2026
2.100
3.500
Okt 2026
3.600
4.200
Hvordan er værkerne fra Claude Lorrain blevet set i løbet af året?
Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.
De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.
Hvad vælger publikum blandt værkerne fra Claude Lorrain?
Hvert radardiagram sammenligner to elementer. Den stiplede form repræsenterer kunstnerens egne værker: halvtreds tilfældigt udvalgte værker, sorteret efter én egenskab. Den udfyldte form viser, hvor de faktiske besøg har været fordelt i løbet af de sidste tolv måneder. Når den udfyldte form rækker længere ud end den stiplede, betyder det, at den type kunst tiltrækker mere opmærksomhed, end dens andel af kunstnerens samlede produktion ellers ville tilsige.
Stemning
Følelsesmæssig stemning
Lysstyrke
Farvemætning
Farvepalette
Farveintensitet
Kontrast
Farveharmoni
Vis tallene
Stemning
Stemning
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Seren
75,0%
40,5%
Rolig og harmonisk
3,1%
22,4%
Romantisk
0,0%
14,3%
Elegant
3,1%
9,2%
Dramatisk
12,5%
5,8%
Klassisk
3,1%
4,4%
Æterisk
3,1%
1,0%
Mystisk
0,0%
1,0%
Følelsesmæssig stemning
Følelsesmæssig stemning
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Fredfyldt
56,2%
44,2%
Rolig
18,8%
17,7%
Glædesfyldt
0,0%
11,9%
Reflekterende
0,0%
7,1%
Melankolsk
6,2%
6,1%
Dramatisk
12,5%
5,1%
Romantisk
3,1%
2,7%
Nostalgisk
3,1%
2,4%
Lysstyrke
Lysstyrke
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Mørk
8,0%
10,5%
Blød skygge
28,0%
28,7%
Blød lysstyrke
50,0%
50,9%
Lysende balance
12,0%
9,6%
Lysstærk
2,0%
0,3%
Farvemætning
Farvemætning
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Dæmpet
52,0%
30,2%
Dæmpet farvemætning
28,0%
54,3%
Afbalanceret blød
16,0%
12,3%
Tydelig farveintensitet
4,0%
3,1%
Levende farve
0,0%
0,0%
Farvepalette
Farvepalette
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Jordagtig
71,0%
70,2%
Neutrale nuancer
21,1%
26,7%
Mørke toner
5,3%
2,6%
Pastelfarver
2,6%
0,5%
Farveintensitet
Farveintensitet
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Monokrom
50,0%
31,2%
Afbalanceret
40,0%
63,3%
Levende og mættet
10,0%
5,6%
Kontrast
Kontrast
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Seren
2,0%
0,3%
Blid
10,0%
3,4%
Balanceret
2,0%
8,3%
Kraftig kontrast
12,0%
17,3%
Udsagn
74,0%
70,7%
Farveharmoni
Farveharmoni
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Uharmonisk farvepalette
14,0%
13,0%
Blødt blandet palet
22,0%
7,4%
Balanceret harmoni
12,0%
17,9%
Stærk farveenhed
32,0%
44,8%
Sammenhængende palette
20,0%
17,0%
Hvordan sammenligner de mest sete værker af Claude Lorrain sig over året?
Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.
Vis tallene
Kunstværk
Nov 2025
Dec 2025
Jan 2026
Feb 2026
Mar 2026
Apr 2026
Maj 2026
Jun 2026
Jul 2026
Aug 2026
Sept 2026
Okt 2026
Landskab med nymphe og saty…
0
0
0
0
0
0
0
0
200
100
1.000
1.100
Udsigt over La Crescenza
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
200
200
Seaport with the Embarkatio…
0
0
0
0
0
0
0
0
200
300
300
100
Ideal View of Tivoli
0
0
0
0
0
0
0
0
200
100
0
0
Acis and Galatea
0
0
0
0
0
0
0
0
100
200
0
0
The Enchanted Castle (also…
0
0
0
0
0
0
0
0
100
0
0
100
Landscape with Dancing Figu…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
View of Delphi
0
0
0
0
0
0
0
0
100
0
0
0
Landscape with a Goatherd
0
0
0
0
0
0
0
0
0
100
0
0
Pastoral landscape
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Telefoner, tablets eller computere: hvor har Claude Lorrain været set?
Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.
Vis tallene
Enhed
Besøg
Del
enheder
25.300
75,1%
telefoner
7.600
22,6%
tablets
800
2,4%
Hvilke sprog taler publikummet hos Claude Lorrain?
Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.
Vis tallene
Sprog
Besøg
Del
engelsk
1.100
22,4%
spansk
900
18,4%
bulgarsk
500
10,2%
italiensk
400
8,2%
koreansk
300
6,1%
serbisk
300
6,1%
fransk
200
4,1%
russisk
200
4,1%
Chinese
200
4,1%
tjekkisk
100
2,0%
Hvordan ser de daglige besøg hos Claude Lorrain ud, og hvad er prognosen?
Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.
Vis tallene
Dag
Besøg
lør 17 Okt
0
søn 18 Okt
900
man 19 Okt
200
tir 20 Okt
0
ons 21 Okt
400
tor 22 Okt
500
fre 23 Okt
300
lør 24 Okt
0
søn 25 Okt
100
man 26 Okt
1.000
tir 27 Okt
2.300
ons 28 Okt
400
tor 29 Okt
1.000
fre 30 Okt
100
lør 31 Okt
400
søn 1 Nov
1.300
man 2 Nov
800
tir 3 Nov
2.100
ons 4 Nov
900
tor 5 Nov
2.500
fre 6 Nov
1.600
lør 7 Nov (forventet)
300
søn 8 Nov (forventet)
1.700
man 9 Nov (forventet)
1.500
tir 10 Nov (forventet)
3.300
ons 11 Nov (forventet)
1.300
tor 12 Nov (forventet)
3.000
fre 13 Nov (forventet)
1.500
lør 14 Nov (forventet)
400
søn 15 Nov (forventet)
2.100
man 16 Nov (forventet)
1.800
tir 17 Nov (forventet)
4.000
ons 18 Nov (forventet)
1.600
tor 19 Nov (forventet)
3.700
fre 20 Nov (forventet)
1.800
lør 21 Nov (forventet)
400
søn 22 Nov (forventet)
2.400
man 23 Nov (forventet)
2.100
tir 24 Nov (forventet)
4.600
ons 25 Nov (forventet)
1.800
tor 26 Nov (forventet)
4.200
fre 27 Nov (forventet)
2.100
Claude Lorrain: korte svar
Hvad er det mest sete værk af Claude Lorrain?
Landskab med nymphe og satyr dansende: 3.100 besøg, hvilket udgør 10% af visningerne for Claude Lorrain. Listen går ned til rang 10.
Hvor mange besøg får Claude Lorrain?
33.700 i løbet af tolv måneder (9.400 på kunstnersiden, 24.300 på værkerne).
Ser folk Claude Lorrain på en telefon eller en computer?
På begge: enheder (75%), telefoner (23%) og tablets (2%); enheder fører med 75%.
Følges Claude Lorrain på flere sprog?
Ja: engelsk (22%), spansk (18%) og bulgarsk (10%). engelsk fører med 22%.
Foretrækker publikum en bestemt type værker af Claude Lorrain?
Ja, Dæmpet farvemætning (Farvemætning): 54% af besøgene for 28% af kataloget.