Andy Warhol Hvem der kigger med

1928 – 1987

Hvad er denne side?

Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Andy Warhol på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.

Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.

Andy Warhol: publikum på et øjebliksbillede

Marilyn Diptykon fanger flest blikke: 70.500 besøg over tolv måneder, hvilket svarer til 32% af alle visninger af Andy Warhol på OriginalUniqueArt.com. Campbell's Soup Can (tomato) og Marilyn, leo castelli galleri, new york følger efter. Andy Warhol har genereret 189.100 besøg: 78.500 på kunstnersiden og 110.600 på enkelte værker. Færre øjne for nylig: antallet af besøg faldt med 36% fra Aug 2026 til Sept 2026. Den travleste måned var Jul 2026 med 93.000 besøg. Publikum læser på engelsk (37%), japansk (17%) og koreansk (7%). Publikum ser med fra Japan (18%), USA (16%) og Storbritannien (7%). Publikum ser med på enheder (59%), telefoner (38%) og tablets (4%). Publikum hælder mod Lysende balance (Lysstyrke): 58% af besøgene, for 20% af kunstnerens katalog.

De 10 værker af Andy Warhol, der fanger flest blikke

Rangeret efter reelle besøg på OriginalUniqueArt.com i løbet af de sidste tolv måneder: de 10 værker af Andy Warhol, som folk åbner mest, med førstepladsen først.

  1. Marilyn Diptykon 1 Marilyn Diptykon, 1962 70.500 besøg · 32,2%
  2. Campbell's Soup Can (tomato) 2 Campbell's Soup Can (tomato) 10.300 besøg · 4,7%
  3. Marilyn, leo castelli galleri, new york 3 Marilyn, leo castelli galleri, new york, 1964 9.100 besøg · 4,2%
  4. Røde Race Riot 4 Røde Race Riot, 1964 3.800 besøg · 1,7%
  5. Che Guevara 5 Che Guevara 3.800 besøg · 1,7%
  6. Et glimt ind i Warhols intime verden: Portrættet af Pat Hearn 6 Et glimt ind i Warhols intime verden: Portrættet af Pat Hearn, 1985 3.800 besøg · 1,7%
  7. Gothe 7 Gothe, 1982 3.600 besøg · 1,6%
  8. Chanel 8 Chanel 3.600 besøg · 1,6%
  9. Triple Elvis 9 Triple Elvis, 1963 3.300 besøg · 1,5%
  10. Mao 10 Mao 2.900 besøg · 1,3%

Hvor mange ser Andy Warhol hver måned?

Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.

Se tallene
MånedKunstnersideSider for værker
Okt 202500
Nov 202500
Dec 202500
Jan 202600
Feb 202600
Mar 202600
Apr 202600
Maj 202600
Jun 20262001.100
Jul 202620.90072.100
Aug 202625.30032.600
Sept 202632.1004.800

Hvor ofte bliver værkerne fra Andy Warhol set?

Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.

De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.

Hvilke værker af Andy Warhol fanger flest øjne, måned for måned?

Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.

Se tallene
KunstværkOkt 2025Nov 2025Dec 2025Jan 2026Feb 2026Mar 2026Apr 2026Maj 2026Jun 2026Jul 2026Aug 2026Sept 2026
Campbell's tomat suppekasser0000000005003000
Marilyn Diptykon0000000010012.70013.2001.100
Hvid bilulykke 19 gange, Pr…0000000020030000
Marilyn, leo castelli galle…0000000002.5001.300300
Campbell's Soup Can (tomato)0000000001.8001.900500
Guld Marilyn Monroe000000000500600200
Røde Race Riot0000000001.3004000
Triple Elvis000000001008001.4000
Mickey000000000100100100
Donald Duck Ångest0000000003006000

Hvilke enheder bruger folk til at se Andy Warhol?

Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.

Se tallene
EnhedBesøgDel
enheder110.90058,6%
telefoner71.10037,6%
tablets7.1003,8%

På hvilke sprog følger folk Andy Warhol?

Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.

Se tallene
SprogBesøgDel
engelsk22.10036,7%
japansk10.10016,7%
koreansk4.4007,3%
tysk4.1006,8%
russisk3.9006,5%
spansk3.1005,1%
polsk2.1003,5%
svensk1.7002,8%
fransk1.2002,0%
italiensk8001,3%

Hvor mange ser Andy Warhol hver dag, og hvad er forventningen?

Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.

Se tallene
DagBesøg
lør 10 Okt3.900
søn 11 Okt7.100
man 12 Okt6.100
tir 13 Okt5.700
ons 14 Okt5.200
tor 15 Okt6.400
fre 16 Okt7.400
lør 17 Okt8.000
søn 18 Okt9.500
man 19 Okt8.600
tir 20 Okt16.500
ons 21 Okt14.100
tor 22 Okt9.500
fre 23 Okt6.100
lør 24 Okt3.800
søn 25 Okt5.400
man 26 Okt8.200
tir 27 Okt8.500
ons 28 Okt8.000
tor 29 Okt16.900
fre 30 Okt15.500
lør 31 Okt (forventet)6.700
søn 1 Nov (forventet)9.400
man 2 Nov (forventet)9.700
tir 3 Nov (forventet)13.100
ons 4 Nov (forventet)11.600
tor 5 Nov (forventet)13.900
fre 6 Nov (forventet)12.300
lør 7 Nov (forventet)7.400
søn 8 Nov (forventet)10.400
man 9 Nov (forventet)10.900
tir 10 Nov (forventet)14.600
ons 11 Nov (forventet)12.900
tor 12 Nov (forventet)15.600
fre 13 Nov (forventet)13.800
lør 14 Nov (forventet)8.100
søn 15 Nov (forventet)11.400
man 16 Nov (forventet)11.800
tir 17 Nov (forventet)15.800
ons 18 Nov (forventet)14.100
tor 19 Nov (forventet)16.900
fre 20 Nov (forventet)15.000

Spørgsmål om Andy Warhol

Hvilke værker af Andy Warhol vækker mest opmærksomhed?

Marilyn Diptykon, med 70.500 visninger (32% af alle visninger for Andy Warhol). Ranglisten ovenfor viser 10 værker.

Hvor mange ser Andy Warhol på OriginalUniqueArt.com?

189.100 besøg over tolv måneder: 78.500 på kunstnersiden og 110.600 på enkelte værker.

På hvilke enheder ser folk Andy Warhol?

Folk ser Andy Warhol på enheder (59%), telefoner (38%) og tablets (4%); enheder udgør 59% af besøgene.

På hvilke sprog følger folk Andy Warhol?

På engelsk (37%), japansk (17%) og koreansk (7%). engelsk fører med 37%.

Hvilken type værker af Andy Warhol foretrækker folk?

Lysende balance (Lysstyrke): 58% af besøgene, mod 20% af kataloget.