Amedeo Modigliani Publikum & Topværker

1884 – 1920

Hvad er denne side?

Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Amedeo Modigliani på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.

Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.

Amedeo Modigliani: nøgletal

Det mest sete værk er Nøgen siddende på en divan: 30.400 visninger i løbet af tolv måneder, hvilket udgør 14% af Amedeo Modiglianis samlede visninger. Derefter Portræt af Jeanne Hébuterne og Liggende nøgne med blå pude. I alt 241.400 besøg: 42.000 på kunstnersiden, 199.400 på værkerne. Publikum vokser: 11% flere besøg i Sept 2026 end i Aug 2026. Måned med flest besøg: Jul 2026 med 120.000 besøg. Publikums sprog: svensk (15%), engelsk (12%) og tysk (11%). Publikums lande: Tyskland (14%), Polen (14%) og Sverige (14%). Enhedsfordeling af publikum: enheder (58%), telefoner (39%) og tablets (3%). Én smag skiller sig ud: Blød lysstyrke (Lysstyrke) får 44% af besøgene for kun 16% af kataloget.

Amedeo Modigliani: de 10 mest viste værker

Denne rangliste tæller visninger, ikke katalogscore: de 10 værker af Amedeo Modigliani, der er blevet set mest på OriginalUniqueArt.com i løbet af tolv måneder.

  1. Nøgen siddende på en divan 1 Nøgen siddende på en divan, 1917 30.400 besøg · 14,3%
  2. Portræt af Jeanne Hébuterne 2 Portræt af Jeanne Hébuterne, 1918 16.200 besøg · 7,6%
  3. Liggende nøgne med blå pude 3 Liggende nøgne med blå pude 11.400 besøg · 5,4%
  4. La Chevelure noire, also said 4 La Chevelure noire, also said 6.400 besøg · 3,0%
  5. Head of Red-Haired Woman 5 Head of Red-Haired Woman, 1915 4.700 besøg · 2,2%
  6. Ung kvinde i en skjorte, 1918 6 Ung kvinde i en skjorte, 1918, 1918 3.200 besøg · 1,5%
  7. The Little Peasant 7 The Little Peasant, 1918 3.200 besøg · 1,5%
  8. Marios Varvoglis 8 Marios Varvoglis, 1920 3.200 besøg · 1,5%
  9. Adrienne (Woman with Bangs) - 9 Adrienne (Woman with Bangs) -, 1917 3.000 besøg · 1,4%
  10. Liggende Nøgne 10 Liggende Nøgne 2.500 besøg · 1,2%

Hvordan ændrer publikummet for Amedeo Modigliani sig fra måned til måned?

Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.

Vis tallene
MånedKunstnersideSider for værker
Okt 202500
Nov 202500
Dec 202500
Jan 202600
Feb 202600
Mar 202600
Apr 202600
Maj 202600
Jun 20262004.800
Jul 202613.700106.300
Aug 202616.40038.700
Sept 202611.70049.600

Hvordan er værkerne fra Amedeo Modigliani blevet set i løbet af året?

Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.

De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.

Hvordan sammenligner de mest sete værker af Amedeo Modigliani sig over året?

Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.

Vis tallene
KunstværkOkt 2025Nov 2025Dec 2025Jan 2026Feb 2026Mar 2026Apr 2026Maj 2026Jun 2026Jul 2026Aug 2026Sept 2026
Nøgen siddende på en divan0000000008.70010.00010.200
Portræt af Jeanne Hébuterne000000003004.6004.7005.100
Liggende nøgne med blå pude0000000003.3003.1004.100
Liggende Nøgne0000000001.200600600
Sittende Akt på Divan0000000001.800100200
Madame Pompadour00000000000200
Kvinde med blå øjne00000000200500900200
Nude000000000300100100
Jeanne Hébuterne0000000001.200500600
Portræt af Léopold Zborowski000000001000500200

Telefoner, tablets eller computere: hvor har Amedeo Modigliani været set?

Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.

Vis tallene
EnhedBesøgDel
enheder140.70058,3%
telefoner94.30039,1%
tablets6.4002,7%

Hvilke sprog taler publikummet hos Amedeo Modigliani?

Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.

Vis tallene
SprogBesøgDel
svensk2.90015,4%
engelsk2.30012,2%
tysk2.10011,2%
russisk2.10011,2%
polsk2.00010,6%
italiensk1.6008,5%
spansk1.4007,4%
serbisk1.0005,3%
Norwegian5002,7%
koreansk4002,1%

Hvordan ser de daglige besøg hos Amedeo Modigliani ud, og hvad er prognosen?

Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.

Vis tallene
DagBesøg
ons 23 Sept3.700
tor 24 Sept3.000
fre 25 Sept1.900
lør 26 Sept2.200
søn 27 Sept2.400
man 28 Sept1.600
tir 29 Sept4.300
ons 30 Sept3.900
tor 1 Okt3.300
fre 2 Okt2.800
lør 3 Okt2.700
søn 4 Okt3.400
man 5 Okt4.400
tir 6 Okt2.800
ons 7 Okt3.300
tor 8 Okt4.200
fre 9 Okt4.000
lør 10 Okt4.000
søn 11 Okt4.100
man 12 Okt3.500
tir 13 Okt3.100
ons 14 Okt (forventet)4.600
tor 15 Okt (forventet)4.500
fre 16 Okt (forventet)3.700
lør 17 Okt (forventet)3.800
søn 18 Okt (forventet)4.200
man 19 Okt (forventet)4.000
tir 20 Okt (forventet)4.300
ons 21 Okt (forventet)5.000
tor 22 Okt (forventet)4.900
fre 23 Okt (forventet)4.000
lør 24 Okt (forventet)4.100
søn 25 Okt (forventet)4.600
man 26 Okt (forventet)4.400
tir 27 Okt (forventet)4.700
ons 28 Okt (forventet)5.400
tor 29 Okt (forventet)5.200
fre 30 Okt (forventet)4.300
lør 31 Okt (forventet)4.400
søn 1 Nov (forventet)4.900
man 2 Nov (forventet)4.700
tir 3 Nov (forventet)5.000

Amedeo Modigliani: korte svar

Hvad er det mest sete værk af Amedeo Modigliani?

Nøgen siddende på en divan: 30.400 besøg, hvilket udgør 14% af visningerne for Amedeo Modigliani. Listen går ned til rang 10.

Hvor mange besøg får Amedeo Modigliani?

241.400 i løbet af tolv måneder (42.000 på kunstnersiden, 199.400 på værkerne).

Ser folk Amedeo Modigliani på en telefon eller en computer?

På begge: enheder (58%), telefoner (39%) og tablets (3%); enheder fører med 58%.

Følges Amedeo Modigliani på flere sprog?

Ja: svensk (15%), engelsk (12%) og tysk (11%). svensk fører med 15%.

Foretrækker publikum en bestemt type værker af Amedeo Modigliani?

Ja, Blød lysstyrke (Lysstyrke): 44% af besøgene for 16% af kataloget.