Albrecht Dürer Blikket på værket

1471 – 1528

Hvad er denne side?

Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Albrecht Dürer på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.

Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.

Albrecht Dürer: hvad et år med besøg viser

Ung Hare er det mest sete værk: 38.000 visninger på et år, hvilket svarer til 9% af al opmærksomheden rettet mod Albrecht Dürer. Efterfulgt af Treenighedens tilbedelse (Landauer-alteret) og Kristus blandt lærerne. Kunstnerens side fik 35.500 besøg og værkerne 339.100: i alt 374.600 besøg. Opmærksomheden er steget med 107% fra Sept 2026 til Okt 2026. Jul 2026 var den travleste måned med 201.400 besøg. Besøgende læser på russisk (22%), engelsk (14%) og tysk (14%). Besøgende kommer fra Rusland (19%), Tyskland (15%) og USA (7%). Besøgende ser med på enheder (73%), telefoner (24%) og tablets (2%). De foretrækker Jordagtig (Farvepalette): 36% af besøgene mod 15% af kataloget.

De 10 mest sete værker af Albrecht Dürer

Hver placering afspejler de besøg, der er modtaget på OriginalUniqueArt.com i løbet af de sidste tolv måneder; placering 1 er det mest besøgte værk af Albrecht Dürer.

  1. Ung Hare 1 Ung Hare, 1502 38.000 besøg · 9,4%
  2. Treenighedens tilbedelse (Landauer-alteret) 2 Treenighedens tilbedelse (Landauer-alteret), 1511 28.600 besøg · 7,1%
  3. Kristus blandt lærerne 3 Kristus blandt lærerne, 1506 20.600 besøg · 5,1%
  4. Portræt af en ung venetiansk kvinde 4 Portræt af en ung venetiansk kvinde, 1507 10.100 besøg · 2,5%
  5. Martyrdom of the Ten Thousand 5 Martyrdom of the Ten Thousand, 1508 4.400 besøg · 1,1%
  6. Cupido honningtyven 6 Cupido honningtyven, 1514 3.300 besøg · 0,8%
  7. Hase 7 Hase, 1502 3.200 besøg · 0,8%
  8. Melencolia I (copy in reverse) 8 Melencolia I (copy in reverse), 1514 3.000 besøg · 0,7%
  9. Selvportræt ved 22 9 Selvportræt ved 22, 1493 2.900 besøg · 0,7%
  10. Albrecht Dürer's Selvportræt (1500) 10 Albrecht Dürer's Selvportræt (1500) 2.900 besøg · 0,7%

Hvornår besøger folk Albrecht Dürers side?

Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.

Data i en tabel
MånedKunstnersideSider for værker
Nov 202500
Dec 202500
Jan 202600
Feb 202600
Mar 202600
Apr 202600
Maj 202600
Jun 20263009.400
Jul 20265.500195.900
Aug 20262.80035.300
Sept 20266.60034.300
Okt 202620.30064.200

Hvornår er værkerne fra Albrecht Dürer tilgængelige?

Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.

De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.

Hvad er de mest sete værker af Albrecht Dürer, måned for måned?

Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.

Data i en tabel
KunstværkNov 2025Dec 2025Jan 2026Feb 2026Mar 2026Apr 2026Maj 2026Jun 2026Jul 2026Aug 2026Sept 2026Okt 2026
Ridder, Døden og Djævelen00000000000100
Ung Hare000000006.7007.9006.90011.500
Selvportræt ved 22000000009001007001.000
Festen af Rosenkransen000000000000
Selvportræt0000000100400100600400
De tre vise mænds tilbedelse00000000400000
Selvportræt som 22-årig, 14…000000020030000400
Treenighedens tilbedelse (L…000000004.6008.4003.4007.900
Portræt af en ung venetians…000000002.1001.8002.3002.800
Kristus blandt lærerne000000001.7002.0002.50011.300

Hvordan er enhedsfordelingen for Albrecht Dürer-publikummet?

Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.

Data i en tabel
EnhedBesøgDel
enheder274.00073,1%
telefoner91.60024,5%
tablets9.0002,4%

På hvilke sprog følges Albrecht Dürer?

Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.

Data i en tabel
SprogBesøgDel
russisk4.30021,5%
engelsk2.90014,5%
tysk2.80014,0%
spansk1.7008,5%
japansk9004,5%
portugisisk9004,5%
italiensk7003,5%
serbisk6003,0%
Chinese5002,5%
arabisk4002,0%

Hvor mange besøg om dagen får Albrecht Dürer, og hvad er det næste?

Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.

Data i en tabel
DagBesøg
søn 11 Okt3.300
man 12 Okt5.000
tir 13 Okt3.400
ons 14 Okt4.600
tor 15 Okt2.500
fre 16 Okt3.500
lør 17 Okt3.200
søn 18 Okt4.400
man 19 Okt5.600
tir 20 Okt4.700
ons 21 Okt6.100
tor 22 Okt8.400
fre 23 Okt2.800
lør 24 Okt4.800
søn 25 Okt4.200
man 26 Okt5.100
tir 27 Okt5.600
ons 28 Okt6.800
tor 29 Okt9.000
fre 30 Okt3.500
lør 31 Okt2.800
søn 1 Nov (forventet)5.000
man 2 Nov (forventet)6.600
tir 3 Nov (forventet)5.800
ons 4 Nov (forventet)7.400
tor 5 Nov (forventet)8.400
fre 6 Nov (forventet)4.100
lør 7 Nov (forventet)4.600
søn 8 Nov (forventet)5.500
man 9 Nov (forventet)7.300
tir 10 Nov (forventet)6.400
ons 11 Nov (forventet)8.100
tor 12 Nov (forventet)9.200
fre 13 Nov (forventet)4.500
lør 14 Nov (forventet)5.000
søn 15 Nov (forventet)5.900
man 16 Nov (forventet)7.800
tir 17 Nov (forventet)6.800
ons 18 Nov (forventet)8.700
tor 19 Nov (forventet)9.900
fre 20 Nov (forventet)4.900
lør 21 Nov (forventet)5.400

Hvad folk spørger om Albrecht Dürer

Hvilket værk af Albrecht Dürer er det mest besøgte?

Ung Hare først med 38.000 besøg, hvilket svarer til 9% af visningerne. 10 værker er rangeret højere.

Hvor stort er publikummet for Albrecht Dürer på OriginalUniqueArt.com?

374.600 besøg over tolv måneder: 35.500 til kunstnersiden, 339.100 til værkerne.

Hvilke enheder bruger publikummet til Albrecht Dürer?

Publikum kommer fra enheder (73%), telefoner (24%) og tablets (2%); enheder står for 73% af besøgene.

Hvilke sprog bruger Albrecht Dürers følgere?

russisk (22%), engelsk (14%) og tysk (14%); russisk udgør 22%.

Hvilke værker af Albrecht Dürer matcher de besøgendes smag?

Værker beskrevet som Jordagtig (Farvepalette) genererer 36% af de besøg, der stammer fra 15% af kataloget.