Papirformat

Guide til elevkunst

The Chimera 1

Navn Klasse Dato

Gustave Moreau, The Chimera 1. Offentlig ejendom. Se dette lærred under bevægeligt lys: tegningen, den sande farve under lakken, det rå pigment

Fakta om værket

Kunstner
Gustave Moreau originaluniqueart.com/da/artists/gustave-moreau_da/
Kunstnerens levetid
1826 – 1898
Bevægelse
Symbolist Movement
Artistic style
Rich colors; Intricate details; Dynamic composition
Influences
Romanticism
Notable elements or techniques
Mythological imagery; Hybrid creature depiction
Subject or theme
Mythology; Allegory; Symbolism

I kontekst

The Chimera 1 — Gustave Moreau

Hvornår er dette maleri sandsynligvis blevet til?

  1. 1820
  2. 1830
  3. 1840
  4. 1850
  5. 1860
  6. 1870
  7. 1880
  8. 1890

Øverste række: årene. Nederste række: kunstnerens alder ved begyndelsen og slutningen af hver periode — 0 ved fødsel, 72 ved død.

Skyggelagt: Gustave Moreau' livstid (1826–1898) hvert dateret maleri, årti for årti

Første værker: frem til 1867 Primære arbejdsår: 1867–1886 Senere værker: fra 1886

Disse tre intervaller opdeler de værker i denne katalog, der er dateret, i et første kvartal, en midterste halvdel og et sidste kvartal. De udgør ikke kunstnerens samlede produktion: en tynd periode kan være et hul i dokumentationen snarere end en stille periode. De samme år med kunstnerens liv lagt ind i dem

Der findes ikke et præcist årstal for denne indspilning i arkivet — baseret på kunstnerens levetid og værkets stil, hvilket årti ville du så gætte på?

Sammenlignelige værker

Vælg et af de ovenstående værker: nævn to ting, det har til fælles med dette, og én ting, der er forskellig.

Flere værker, der kan placeres ved siden af dette: originaluniqueart.com/da/art/similar/gustave-moreau-the-chimera-1-8EWHUD-en/

Farver

Målt ud fra billedet

    Hovedfarve

    Gray #768c93

    Gemt palet

    • #768C93
    • #463727
    • #56636D
    • #CBAE79

    Disse farver i kunstnerens samlede palet Find andre malerier efter farve

    Primær farve
    Gray
    Intensitet
    Balanced Hvor mættede og varierede farverne er, fra en enkelt dæmpet nuance til mange klare nuancer.
    Kontrast
    Gentle Hvor meget farverne varierer i lysstyrke og mætning på tværs af billedet.
    Harmoni
    Discordant Palette Hvor godt farverne spiller sammen, fra modstridende til fuldstændig harmoniske.
    Lysstyrke
    Balanced Hvor lyst eller mørkt billedet fremstår samlet set, fra dybe skygger til lyse højlys.
    Mætning
    Subtle Color Hvor rene og stærke farverne er, fra næsten grå til fuldt livlige.

    Hvor i verden bliver dette maleri set?

    • under 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% og derover
    Dette maleri alene har for få registrerede besøgende til at kunne kortlægges, så pladen viser alle værker af Gustave Moreau i løbet af de sidste tolv måneder — 43 lande i alt. Hvor disse tal stammer fra

    De ti førende lande

    1. 1 Kina 47,9%
    2. 2 USA 8,2%
    3. 3 Rumænien 6,9%
    4. 4 Hong Kong 6,6%
    5. 5 Frankrig 6,4%
    6. 6 Singapore 4,8%
    7. 7 Italien 4,2%
    8. 8 Mexico 1,6%
    9. 9 Brasilien 1,2%
    10. 10 Canada 1,1%
    11. · 33 andre lande 11,1%

    Find de tre mørkeste lande på kortet. Findes det museum, der opbevarer dette maleri, i et af dem? Skriv én grund på, hvorfor folk langt væk måske ville se på det.

    De 20 mest viste værker af Gustave Moreau

    1. 1 Apparitionen, 1876 4,3%
    2. 2 Salome Dancing before Herod 2,5%
    3. 3 Salome Dancing, 1886 2,2%
    4. 4 The Triumph of Alexander the Great, 1892 1,6%
    5. 5 Fæton, 1878 1,6%
    6. 6 Jason og Medea, 1865 1,6%
    7. 7 Study of Helen, 1890 1,2%
    8. 8 Venice, 1885 1,1%
    9. 9 Salomé danser før Herodes 1,1%
    10. 10 Salome med Johannes Döds huvud, 1876 1,0%
    11. 11 Salomé Danser Foran Herod, 1876 1,0%
    12. 12 Hercules at Lake Stymphalos, 1875 1,0%
    13. 13 Jupiter and Semele, 1895 1,0%
    14. 14 Apollo and the Nine Muses 1,0%
    15. 15 Chimera, 1884 1,0%
    16. 16 Apollo Vanquishing the Serpent Python, 1885 0,9%
    17. 17 Salome med tatoveringer, 1875 0,8%
    18. 18 The Chimera, 1867 0,8%
    19. 19 St. Elisabeth af Ungarn eller Miraklet med roser 0,8%
    20. 22 The Chimera 1 dette maleri 0,7%

    Sammen udgør disse værker 27,2% af den samlede opmærksomhed, som denne kunstners malerier har modtaget i løbet af de sidste tolv måneder. Kataloget indeholder 503 værker af denne kunstner, hvoraf 334 er blevet set mindst én gang. Dette maleri rangerer som nummer 22 af dem, med 0,7% af den opmærksomhed. Det samme gælder måned for måned

    Søjlerne måler opmærksomhed, ikke kvalitet. Vælg værket øverst og dette her: nævn én ting, der kan gøre et maleri berømt udover selve det tekniske håndværk.

    Om dette kunstværk

    The Chimera 1 — Gustave Moreau

    A Vision of Mythic Desire: Exploring Gustave Moreau’s “The Chimera”

    Gustave Moreau, a luminary of Symbolist painting, didn't merely depict images; he conjured atmospheres steeped in dreamlike beauty and profound psychological resonance. Born in Paris in 1826 into an affluent family—his father an architect and archivist—Moreau’s formative years instilled within him a fervent appreciation for intellectual pursuits and artistic sensibilities. Rejecting the prevailing Realist and Impressionist trends of his era, he embarked on a singular artistic odyssey, prioritizing inner contemplation over objective observation. This dedication translated into a visual language characterized by intricate symbolism and evocative metaphors – a deliberate departure from capturing fleeting moments or faithfully representing reality.

    Subject Matter & Mythology: Moreau’s “The Chimera” delves into the realm of Greek mythology, presenting a formidable creature—a chimera—ascending from a rocky outcrop. This composite beast embodies the unsettling fusion of lion, goat, and serpent, representing primal instincts and untamed passions. The chimera isn't simply an animal; it symbolizes the subconscious mind grappling with conflicting desires and anxieties.

    Symbolist Style & Technique: Moreau’s artistic approach aligns perfectly with Symbolism’s core tenets. Employing rich hues—primarily crimson, gold, and deep blues—he achieved a mesmerizing luminosity through meticulous layering of glazes and impasto techniques. The textured surface captures the dynamism of movement, mirroring the chimera's ascent into the heavens.

    Historical Context: Created in the late 1860s, “The Chimera” emerged during Symbolism’s apex—a reaction against materialism and scientific rationalism. Moreau sought to express spiritual truths beyond empirical observation, mirroring the broader artistic movement's preoccupation with mythology, folklore, and psychological exploration.

    Composition & Emotional Impact: The painting’s circular format enhances its dramatic effect, drawing the viewer into a vortex of color and emotion. A nude woman clings to the chimera’s back, symbolizing vulnerability and yearning—a poignant juxtaposition against the creature's imposing presence. Moreau skillfully conveys an overwhelming sense of passion and unease, inviting contemplation on themes of desire, transformation, and the confrontation with the darker aspects of human nature.

    The Museum Menard Legacy & Artistic Recognition

    “The Chimera” resides within the esteemed collection of the Museum Menard Art Museum in Japan—a testament to Moreau’s enduring influence on artistic discourse. Critics like Jean Cassou lauded him as “the Symbolist painter par excellence,” recognizing his unparalleled ability to distill complex psychological ideas into visually arresting imagery. This accolade underscores Moreau's commitment to conveying profound emotional depth through symbolic representation, cementing his place as a pivotal figure in the history of art.

    Reproductions & Artistic Inspiration

    AllPaintingsStore.com offers exquisitely crafted oil painting reproductions of “The Chimera,” allowing collectors and interior designers alike to experience Moreau’s masterpiece firsthand. These reproductions faithfully capture the original artwork's vibrant colors, textural nuances, and evocative atmosphere—bringing a touch of Symbolist grandeur into any space. Explore More: AllPaintingsStore.com

    Kunstner og museum

    Kunstner

    Gustave Moreau

    Født i Paris, Frankrig

    A Dream Weaver of Symbolism: The Life and Art of Gustave Moreau

    Gustave Moreau, en navn synonymt med den eteriske skønhed og de gådefulde dybder af symbolistisk maleri, trådte frem fra det 19. århundredes Paris som en unik kunstnerisk stemme. Han blev født i 1826 ind i en borgelighedsfamilie – hans far var arkitekt og archivær – og Moreau’s tidlige liv var præget af intellektuel nysgerrighed og æstetisk sans. Fra en ung alder viste han en bemærkelsesværdig talent for tegning, næret gennem traditionel akademisk træning på École des Beaux-Arts under figurer som François-Édouard Picot. Men Moreau’s kunstneriske vej ville afvige skarpt fra de herskende Realistiske og Impressionistiske strømme af sin tid. Han var ikke interesseret i at fange flygtige øjeblikke eller objektiv virkelighed; snarere søgte han at låse op for de skjulte riger af mytologi, religion og den menneskelige psyke gennem et dybt personligt og symbolsk visuelt sprog. Hans rejse var en af indadvendthed, oversættende subjektive følelser og åndelige længsler på lærredet med en obsessiv opmærksomhed på detaljer og en livlig, ofte overdådig palet.

    The Forge of Imagination: Influences and Artistic Development

    Moreau’s kunstneriske udvikling blev ikke født i et vakuum. Selvom han afviste de dominerende tendenser i sin tid, trak han inspiration fra forskellige kilder. Den dramatiske brug af farve og eksotisk emnefindes i værkerne af Eugène Delacroix resonerede dybt med ham, tændte en passion for fortællingsmaleri præget af følelsesmæssig intensitet. Han beundrede også renæssancemestre som Michelangelo og Leonardo da Vinci, beundrede deres mesterskab inden for komposition, anatomi og psykologisk indsigt. Men Moreau var ikke blot efterligner disse kunstnere; han syntetiserede deres indflydelser til noget helt nyt. Hans rejser til Italien i 1850’erne viste sig at være afgørende, hvor han blev nedsænket i kunsten fra antikken og Renæssancen, hvilket gav ham en rigdom af motiver og stilistiske ledetråde, der ville befolke hans fremtidige værker. Han kopierede omhyggeligt gamle malerier, ikke som en øvelse i replikation, men som en måde at absorbere deres teknikker og låse op for deres hemmeligheder. Denne dedikation til håndværket, kombineret med hans voksende interesse for mytologi og litteratur, lagde grundlaget for hans unikke kunstneriske vision.

    A World of Symbols: Themes and Techniques

    Moreau’s malerier er ikke blot illustrationer af myter eller bibelske historier; de er komplekse allegorier, der inviterer til eftertanke og fortolkning. Han dykkede ned i fortællinger som dem om Salomé, Orpheus, Jupiter og Semele og utallige andre, ikke for at fortælle dem bogstaveligt, men for at udforske deres underliggende psykologiske og åndelige sandheder. Hans lærred er fyldt med symbolsk billedsprog – slanger der repræsenterer fristelse, juveler der indikerer jordiske ønsker og figurer, der udtrykker abstrakte begreber som sorg, tab eller frelse. Han skabte mesterligt en drømmende atmosfære gennem intrikate detaljer, rig tekstur og ofte en foruroligende juxtaposition af lys og skygge. Moreau’s teknik var karakteriseret ved omhyggelig lagdeling af maling, hvilket skabte overflader, der skimrer med iriserende farver og fremkalder en følelse af overjordisk skønhed. Hans brug af guld blad gav dette effekt yderligere, hvilket lendede hans værker en byzantisk kvalitet, der understregede deres åndelige dimension. Han var ikke bekymret for at fange realistiske teksturer eller perspektiver; snarere prioriterede han den udtryksevne af farve og form til at formidle stemning og mening.

    Notable Works and Legacy

    Moreau’s kunst er kendt for sine overdådige, symbolsk ladede billeder, der ofte trækker på mytologi, religiøse temaer og litterære fortællinger. Han skabte et univers af mystik og følelser, hvor figurerne ikke blot er gengivet, men snarere repræsenterer dybere psykologiske og åndelige ideer. Billeder som "Salomé danser før Herodes" (1876) er eksempler på hans evne til at skabe en atmosfære af drama, sensualitet og gådefuldhed. Han var en stor indflydelse på mange kunstnere i det 20. århundrede, herunder Henri Matisse og Georges Rouault, som begge blev inspireret af hans brug af farve, symbolik og drømmende billeder. Moreau’s arbejde er fortsat studeret og beundret for dets evne til at udfordre traditionelle kunstneriske normer og åbne op for nye former for udtryk.

    The Musée Gustave Moreau: A Sanctuary of Symbolism

    I Paris står Musée Gustave Moreau, beliggende i hans tidligere atelier og hjem, som et vidnesbyrd om denne unikke kunstners livsværk. Museet er en sand perle, der giver besøgende mulighed for at fordybe sig i den fascinerende verden af Moreau’s malerier, skulpturer og designobjekter. Det er et sted, hvor man kan opleve hans passion for mytologi, religion og symbolik, samt hans evne til at skabe billeder, der er både smukke og tankevækkende. Museet er mere end blot en udstilling; det er en levende genoplevelse af Moreau’s kunstneriske univers.

    Her kan du læse mere

    Findes online

    QR-kode med link til downloadside for The Chimera 1

    originaluniqueart.com/da/art/download/gustave-moreau-the-chimera-1-8EWHUD-en/

    Kildehenvisning til dette kunstværk

    MLA
    Moreau, Gustave. The Chimera 1. n.d., https://originaluniqueart.com/da/art/gustave-moreau-the-chimera-1-8EWHUD-en/
    APA
    Moreau, Gustave (n.d.). The Chimera 1 [Painting]. https://originaluniqueart.com/da/art/gustave-moreau-the-chimera-1-8EWHUD-en/
    Chicago
    Gustave Moreau. The Chimera 1. n.d. https://originaluniqueart.com/da/art/gustave-moreau-the-chimera-1-8EWHUD-en/
    Harvard
    Moreau, Gustave (n.d.) The Chimera 1. Available at: https://originaluniqueart.com/da/art/gustave-moreau-the-chimera-1-8EWHUD-en/

    Se nærmere efter

    The Chimera 1 — Gustave Moreau

    Se nærmere efter

    Svar med dine egne ord. Der er ingen forkerte svar her – kun svar, som du kan forklare.

    1. Hvad fanger dit øje først, og hvorfor?
    2. Hvilke farver eller former skaber stemningen — og hvad er den stemning?
    3. Vores katalog klassificerer dette værk under: mythology, symbolism, hybrid creature. Er du enig? Hvad ville du tilføje eller fjerne?
    4. Se tilbage på Apparitionen (1876) tidligere i denne guide. Nævn to ting, som det har til fælles med dette værk, og én ting, der er forskellig.
    5. Gennemgående temaer i Gustave Moreau' værker: greek mythology, symbolism, dream imagery. Hvilke af dem ser du her?

    Dit svar

    Skriv et kort afsnit om dette kunstværk. Brug fakta fra de tidligere dele af denne guide samt dine svar ovenfor.

    Kunstquiz

    The Chimera 1 — Gustave Moreau

    Hvor godt kender du dette kunstværk?

    Afkryds ét svar for hvert af de 5 spørgsmål nedenfor. Hvert spørgsmål har præcis ét korrekt svar.

    1. 1. What artistic movement is Gustave Moreau’s ‘The Chimera 1’ primarily associated with?

      • A Realism
      • B Impressionism
      • C Symbolism
    2. 2. The painting depicts a mythological creature known as the Chimera. What animals are combined to form this hybrid beast?

      • A Lion, Eagle, Snake
      • B Goat, Dragon, Unicorn
      • C Lion, Goat, Serpent
    3. 3. According to the description, what is prominent in the image depiction of the winged horse?

      • A Its vibrant colors
      • B Detailed anatomical accuracy
      • C The woman’s passionate embrace
    4. 4. Jean Cassou famously described Gustave Moreau as ‘the Symbolist painter par excellence.’ What characteristic of Moreau's style did Cassou highlight?

      • A His focus on capturing realistic landscapes
      • B His meticulous attention to detail and use of symbolism
      • C His preference for portraying historical events
    5. 5. Where is ‘The Chimera’ currently housed?

      • A Louvre Museum, Paris
      • B Musée d'Orsay, Paris
      • C Museum Menard Art Museum (Japan)

    Min score: ____ ud af 5

    Facitliste — til læreren

    Dette starter en ny trykt side, som blot kan udelades fra kopierne.

    1C · 2C · 3C · 4B · 5C

    Kontrollér alle svar mod katalogposten for dette maleri

    Spørgsmål & svar

    Hvor kan jeg se en forhåndsvisning af "The Chimera 1"?

    Siden Forhåndsvisning for "The Chimera 1" giver dig mulighed for at se en forhåndsvisning af kunstværket, før du bestiller.

    Hvilken størrelse anbefales til "The Chimera 1" i et Living Room?

    Til et Living Room er den anbefalede printstørrelse for "The Chimera 1" af Gustave Moreau Large.

    Hvilken størrelse anbefales det at printe "The Chimera 1" i?

    "The Chimera 1" anbefales i en trykstørrelse på Large. Andre størrelser er tilgængelige med de samme proportioner.